Nuimami ortodontiniai aparatai
Nuimami ortodontiniai aparatai
Be abejonės, netaisyklingas sąkandis yra problema, kurią būtina spręsti kuo anksčiau. Po pirmo apsilankymo pas ortodontą, nustatoma, ar bus reikalingas ortodontinis gydymas ir kada būtina jį pradėti. Pradedant gydymą, gydytojas ortodontas parenka reikiamą ortodontinį aparatą – nuimamą arba nenuimamą. Kuo šios dvi rūšys skiriasi, turbūt nesunku atskirti tiesiog iš pavadinimų, na o kuris bus reikalingas pacientui, nustatoma individualiai, atsižvelgiant į sąkandžio būklę.
Šiek tiek plačiau apžvelkime išimamų ortodontinių aparatų rūšis.
Bene populiariausiais nuimamas ortodontinis aparatas, naudojamas 8-11 metų vaikų sąkandžio gydymui – ortodontinės plokštelės. Jos labiau vertinamos dėl prieinamos kainos ir galimybės palaikyti geresnę burnos higieną. Tiesa, ortodontinėmis plokštelėmis galima atlikti tik ribotas dantų padėčių korekcijas, todėl rezultatai taip pat bus daliniai.
Panašus į plokštelę, nuimamas ortodontinis aparatas – kapos. Gydymas kapomis yra dalinis ir galutinio rezultato stabilumas nėra garantuotas.
Profilaktiniai aparatai skirti tiems atvejams kai per anksti netenkama pieninių dantų. Aparato paskirtis – išlaikyti tarpą vėliau išdygsiantiems nuolatiniams dantims. Tai gali būti kilpelė, gomurinis ar liežuvinis lankai, plokštelės. Taip pat egzistuoja blogus įpročius reguliuojantys ortodontiniai aparatai, kurie saugo nuo sąkandžio iškrypimo čiulpiant pirštą ar neteisingai kvėpuojant.
Dar vienas nuimamų ortodontinių aparatų tipas, skirtas netaisyklingam sąkandžiui taisyti – funkciniai aparatai. Jie gali būti išimami arba fiksuoti. Paprastai šio tipo ortodontiniai aparatai yra taikomi intensyvaus augimo laikotarpiu, tai yra 12-14 metų vaikams. Vėliau jie yra neveiksmingi. Funkcinis aparatas laiko žandikaulį priverstinėje priekinėje pozicijoje, todėl tiek valgant, tiek kalbant šį aparatą reikia išimti. Kadangi keičiasi žandikaulio padėtis, jaučiamas tempimas bei skausmas, tačiau pamažu raumenys adaptuojasi ir skausmas dingsta.
Nuimami ortodontiniai aparatai taip pat naudojami ir po gydymo. Užlaikantys arba retenciniai aparatai skirti išlaikyti dantis taisyklingoje padėtyje išėmus pagrindinį ortodontinį aparatą – breketus.
Esminė, neigiama nuimamų ortodontinių aparatų pusė yra ta, kad viso gydymo metu reikalingas atsakingas požiūris: vaikai dažnai vengia nešioti plokštelę ar kitą aparatą, pamiršta išsiėmę įsidėti atgal, dėl to gydymo trukmė prailgsta, rezultatai būna ne tokie džiuginantys, kokių norėtųsi.